Witajcie w 2016 roku! Całe zamieszanie świąteczno – sylwestrowe wybiło nas trochę z rytmu i niezdrowo rozleniwiło. Całe szczęście gdzieś w międzyczasie udało nam się pobiegać w Bieszczadach jak i bliższej okolicy. Dla mnie odkryciem okazała się pobliska góra Kiczora, którą udało się zdobyć biegowo 1 stycznia razem z Gniewkiem, Paulem i oczywiście Shanti. Trasa z początku niepozorna wraz z upływem kilometrów odsłaniała swój prawdziwy charakter by ostatecznie przejść w ostre podejście. Już na górze czekała urokliwa ścieżka z dużą skarpą po jednej stronie. Cudne miejsce na przywitanie Nowego!

Kierunek Kiczora

Kierunek Kiczora

Na szczycie

Na szczycie

Zima chyba nie jest najlepszym okresem na zaczynanie czegoś nowego, no bo jak tu działać skoro dni krótkie, zimno i zastój wokoło. Tak naprawdę lepszy pod tym względem okazuje się kalendarz chiński, gdzie Nowy Rok to Święto Wiosny – okres kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia, wszystko nabiera jaśniejszych barw i jesteśmy bardziej pozytywnie nastawieni do życia! Dlatego teraz można spokojnie rozsiąść się przy kominku i snuć plany (koniecznie spisując je na kartce).

Jednym z naszych marzeń jest wykończenie poddasza i urządzenia tam (na dobry początek) sypialni. Tak jak u nas to zazwyczaj bywa – wizja już jest, trzeba tylko zebrać fundusze. A z technicznych spraw – najtrudniejszym zadaniem zdaje się być uprzątnięcie całej masy siana z poddasza, które służyło i służy nadal jako ocieplenie chaty. Później czeka nas etap ‘piankowania’ ale tym już zajmą się specjaliści. Na koniec to, co lubię najbardziej – projektowanie, wykańczanie i wyposażanie.

wies

Wsi spokojna, wsi zmrożona

Z większych projektów czeka nas również budowa przydomowej oczyszczalni roślinno-gruntowej. Kilka lat temu byliśmy na warszatatach poświęconych właśnie takim rozwiązaniom. Tego typu oczyszczalnie to idealny patent w naszych warunkach.  A przede wszystkim w 100% ekologiczny projekt, bo bakterie żyjące przy korzeniach roślin wodnych zajmują się cała ‘brudną robotą’. Taka oczyszczalnia do tego jest bezobsługowa, bezzapachowa i ekonomiczna. A tutaj macie krótki filmik instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=7FXT9Cr1Jvc

Jak pewnie sami dobrze wiecie – zawsze jest coś do zrobienia! Dom i ogród to u nas ogromne pole do eksperymentów, lubimy niestandardowe rozwiązania, inspiruje nas najczęsciej natura i z jej rytmem staramy się funkcjonować. Z utęsknieniem czekamy na słońce, kumulujemy energię do działania i nowych wyzwań. Jedno jest pewne – wiosna będzie intensywna tego roku!

Dobre duchy są z nami